ИНСТРУБОРДЕС Медпроминвест. Инструкция по применению.

 ИНСТРУБОРДЕС Медпроминвест. Инструкция по применению

 

Методичні вказівки щодо застосування засобу «ІнструБорДес» з метою дезінфекції та достерилізаційного очищення.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

Повна назва засобу - дезінфекційний засіб «ІнструБорДес».

Фірма виробник - ТОВ «Компанія «Медпромінвест» (Україна) за ТУ У 24.2-32042680-001:2009.

Склад засобу, вміст діючих та допоміжних речовин, мас.%: біс(3-амінопропіл)додециламш- 9,9; дидецилметилполіоксіетиламоніум пропіонат-12,0 (діючі    речовини);комплексоутворювач, інгібітори корозії, регулятори піноутворення, ароматизатор (допоміжні речовини); вода до 100,0.

Форма випуску і фізико-хімічні властивості засобу. Прозора рідина синього кольору (можливе інше забарвлення) зі специфічним запахом, добре розчиняється у воді, величина рН концентрату - 9,9; 1,0% водного розчину - 9,4. Робочі розчини мають виражені миючі емульгуючі та дезодоруючі властивості.

Засіб не пошкоджує вироби із металу, скла, термостабільних і термолабільних матеріалів, гуми, каучуків (натуральних та синтетичних), полімерних матеріалів (поліетилен, полістирол, поліамід, а також особливо чутливих - акрилового скла, поліефіру, силікону, альгінату, гідроколоїду), не залишає нальоту, добре змивається, не фіксує забруднення органічного походження.

Призначення засобу.

Дезінфекція, суміщення процесів дезінфекції та достерилізаційного очищення медичних інструментів (в т.ч. стоматологічних свердел та інших обертових інструментів) при кишкових і крапельних інфекціях бактеріальної (включаючи туберкульоз) етіології, вірусних інфекціях, (в т.ч. гепатити, СНІД) та інфекціях грибкової етіології у закладах охорони здоров'я (лікувально-профілактичних закладах, стоматологічних клініках та кабінетах, клініко-діагностичних, бактеріологічних, вірусологічних, серологічних та інших лабораторіях, аптеках, санітарно-профілактичних, дитячих дошкільних, учбових, оздоровчих закладах тощо);

- для дезінфекції, суміщення процесів дезінфекції і до стерилізаційного очищення (ручним і механізованим способом, в установках ультразвукового очищення) виробів медичного призначення з різних матеріалів одноразового і  багаторазового призначення, включаючи хірургічні та стоматологічні інструменти (у т.ч. ендодонтичні, обертові інструменти та стоматологічні бори з різних матеріалів, у т.ч. з алмазним, вольфрамовим, титановим покриттям; ортопедичні інструменти, відтискні ложки), стоматологічні матеріали (відтиски з альгінату і силікону, зубопротезні заготовки, зліпки, мости, коронки, артикулятори), гнучкі і жорсткі ендоскопи та інструменти до них, зонди, катетери, головки ультразвукових діагностичних апаратів, маски, трубки, шланги до наркозно-дихальної апаратури у лікувально-профілактичних закладах усіх типів;

- для дезінфекції лабораторного посуду у лікувально-профілактичних, клініко-діагностичних, вірусологічних, серологічних та інших лабораторіях, аптеках, тощо;

- для дезінфекції, суміщення процесів дезінфекції і до стерилізаційного очищення перукарського, манікюрного, педікюрного, косметичного інструментарію та приладдя на підприємствах сфери обслуговування (косметологічні клініки, кабінети, салони краси, SРА-центри, манікюрні, педікюрні кабінети, перукарні, тощо);

- для дезінфекції інструментів на підприємствах харчової, фармацевтичної, парфумерно-косметичної та мікробіологічної промисловості, тощо;

- для знезараження перед утилізацією використаних виробів медичного призначення одноразового використання;

- для дезінфекції на інших епідемічно значимих об'єктах, діяльність яких вимагає проведення дезінфекційних робіт у відповідності до діючих санітарно-гігієнічних норм і правил, нормативно-методичних документів.

Спектр антимікробної дії. «ІнструБорДес» виявляє бактерицидні (включаючи збудників туберкульозу, внутрішньолікарняних інфекцій, зокрема, мультирезистентний золотистий стафілокок (МRSA), ентерокок, синьогнійну паличку, Неlісоbасtег руlогу), віруліцидні (включаючи парентеральні вірусні гепатити В,С, СНІД, герпес-, рота-, папова-, поліо-, ентеро-, аденовірусні інфекції, збудників різних видів грипу: А(Н5N1) «пташиний грип», А(Н1N1) «свинячий грип») та фунгіцидні (в т.ч. щодо грибів роду Candida, дерматофітів та пліснявих грибів) властивості.

Токсичність та безпечність засобу. Засіб «ІнструБорДес», відповідно до вимог ГОСТ 12.1.007-76, належить до 3 класу помірно небезпечних речовин при введенні в шлунок та парентеральному введенні, до мало небезпечних речовин при нанесенні на шкіру та при інгаляційній дії у вигляді пару (4 клас небезпеки). Являє небезпеку при проковтуванні. У вигляді концентрату та концентрованих розчинів подразнює шкіру та викликає подразнення слизової оболонки очей, верхніх дихальних шляхів. Складові речовини засобу не виявляють канцерогенних, мутагенних, тератогенних та гонадотропних властивостей.

2. ПРИГОТУВАННЯ РОБОЧИХ РОЗЧИНІВ.

Методика та умови приготування робочих розчинів. Робочі розчини (далі розчин) засобу «ІнструБорДес» готують у промаркованому скляному, емальованому (без пошкодження емалі), пластмасовому посуді шляхом додавання відповідних кількостей концентрату засобу до води, ретельно перемішують протягом 0,5-1,0 хв., до одержання гомогенної суміші.

Розрахунки для приготування робочих розчинів. Для приготування розчину необхідної концентрації виходять із наступного розрахунку, наведеного в таблиці 1.

Таблиця 1. Приготування робочих розчинів засобу «ІнструБорДес»

Концентрація розчину, % (за препаратом)

Кількість компонентів (мл) для приготування:

1,0 л

3,0 л

5,0 л

Кількість концернтрату

Кількість води

Кількість концернтрату

Кількість води

Кількість концернтрату

Кількість води

1,0

10,0

990,0

30,0

2970,0

50,0

4950,0

2,0

20,0

980,0

60,0

2940,0

100,0

4900,0

3,0

30,0

970,0

90,0

2910,0

150,0

4850,0

 

Термін та умови зберігання робочого розчину. Термін придатності робочого розчину - 10 діб за умови його зберігання у закритому скляному, пластмасовому або емальованому (без пошкодження емалі) посуді при кімнатній температурі, із закритою кришкою. Допускається багаторазове використання робочого розчину, за умови відсутності візуальних змін початкового зовнішнього виду.

3. СПОСОБИ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБУ З МЕТОЮ ДЕЗІНФЕКЦІЇ.

Об'єкти застосування. Робочі розчини «ІнструБорДес» використовують з метою дезінфекції, а також для поєднаних процесів дезінфекції та достерилізаційного очищення (ручним і механізованим способом в установках ультразвукового очищення) виробів медичного призначення з різних матеріалів одноразового і багаторазового призначення, включаючи гнучкі і жорсткі ендоскопи та інструменти до них, хірургічні, стоматологічні інструменти (у тому числі ендодонтичні, обертові інструменти та стоматологічні бори з різних матеріалів, у т.ч. з алмазним, вольфрамовим, титановим покриттям; відтиски з альгінату і силікону, зубопротезні заготовки, зліпки, мости, коронки, артикулятори, ортопедичні інструменти, відтискні ложки), зонди, катетери, головки ультразвукових діагностичних апаратів, маски, трубки, шланги до наркозно-дихальної апаратури; манікюрний, педікюрний, косметичний, перукарський, інструментарій та приладдя, кувези у відділеннях неонатології;

Методи знезараження окремих об'єктів.

Дезінфекцію всіх видів виробів медичного призначення, у тому числі суміщену з їх достерилізаційним очищенням, проводять в емальованих (без пошкодження емалі), скляних або пластмасових місткостях, які закриваються кришками за режимами, наведеними у таблиці 3. Вироби повністю занурюють у розчин «ІнструБорДес» відразу ж після їх застосування. Вироби, які мають канали звільняють від повітря, заповнюють розчином усі канали і порожнини, використовуючи допоміжні засоби (шприци, піпетки тощо). Роз'ємні вироби занурюють у розчин засобу в розібраному вигляді. Інструменти, що мають замкові частини, занурюють розкритими, попередньо зробивши ними у розчині кілька робочих рухів для кращого проникнення розчину у важкодоступні ділянки інструментів. Товща шару засобу над поверхнею занурених медичних інструментів повинна бути не менше, ніж 1 см.

Під час дезінфекції канали і порожнини повинні бути заповнені (без повітряних пробок) розчином.

Після дезінфекції вироби медичного призначення промивають проточною водою протягом 3 хв. та споліскують водою протягом 0,5-1,0 хв. Канали та порожнини промивають шляхом прокачування крізь них проточної води за допомогою шприців або електровідсмоктувача. Після цього вироби висушують.

Для догляду за шарнірами використовують силіконовий спрей.

Для дезінфекції ендоскопів і медичних інструментів до гнучких ендоскопів використовують технологію обробки, викладену у відповідних офіційних нормативних документах.

Дезінфекцію та суміщені процеси дезінфекції і достерилізаційного очищення гнучких і жорстких ендоскопів проводять ручним, напівавтоматичним або автоматичним (циркуляційним) способами.

Після закінчення ендоскопічного дослідження, ендоскоп негайно очищують від забруднення (шлунковий, кишковий сік, слиз, кров та ін.) і зовнішні поверхні - за допомогою серветок, що змочені робочим розчином «ІнструБорДес», канали очищують шляхом подачі в них повітря та води або робочого розчину. Серветки після очищення ендоскопа збирають в промарковану місткість із закритою кришкою та дезінфікують перед утилізацією.

Жорсткі ендоскопи перед очищенням розбирають на комплектуючі деталі. При проведенні дезінфекції або дезінфекції, суміщеної з достерилізаційним очищенням жорстких ендоскопів у робочий розчин занурюють деталі та вузли, за винятком окулярних частин оптичних трубок. Товщина робочого шару над виробами повинна бути не менша 1 см. Канали ендоскопів заповнюють розчином «ІнструБорДес» за допомогою шприца або електровідсмоктувача, при цьому особливу увагу звертають на біопсійні канали, які бережно очищують механічним способом.

При проведенні дезінфекції або дезінфекції з достерилізаційним очищенням гнучких ендоскопів перед зануренням кожний ендоскоп звертають кільцем. Внутрішні канали ендоскопу заповнюють робочим розчином «ІнструБорДес», використовуючи допоміжні засоби (шприци тощо), не допускаючи попадання повітря у канал.

Розчин «ІнструБорДес» кілька разів інтенсивно пропускають крізь усі канали. Після завершення дезінфекції (чи суміщених процесів дезінфекції і достерилізаційного очищення) ендоскопи відмивають від залишків засобу. Для цього ендоскопи або їх частини дістають із розчину пінцетом, видаляють із каналів залишки робочого розчину за допомогою шприца або електровідсмоктувача. Ретельно промивають ендоскоп та всі його канали водою двічі по 15 хв. Залишки води із зовнішньої поверхні ендоскопів видаляють за допомогою марлевої серветки або паперового рушника, ретельно протирають окуляр у місці виходу контактів.

Канали продувають повітрям. Відмиті від залишків «ІнструБорДес» ендоскопи переносять у місця зберігання.

Дезінфекцію ендоскопів та суміщені процеси дезінфекції і достерилізаційного очищення автоматичним (циркуляційним) способом проводять відповідно до інструкції, що додається до спеціального обладнання.

Робочі розчини «ІнструБорДес» можуть застосовуватись в зазначених концентраціях в усіх ультразвукових ваннах, виготовлених із нержавіючої сталі. При цьому необхідно стежити за тим,  щоб час застосування ультразвуку не перевищував часу, зазначеного виробником інструменту.

Допускається багаторазове використання розчинів «ІнструБорДес» для дезінфекції, дезінфекції суміщеної з достерилізаційним очищенням виробів медичного призначення, протягом 10 діб, за умови, що немає візуальних ознак забруднення робочого розчину. Для запобігання розбавлення розчину у нього слід занурювати лише вироби, на поверхні і в каналах яких відсутні залишки рідини. У разі появи візуальних ознак забруднення (зміна кольору, поява осаду, пластівців, мутності, зміна запаху) розчин підлягає заміні.

Аптечний, лабораторний посуд занурюють у місткості з робочим розчином засобу «ІнструБорДес», які щільно закриваються кришками. Дезінфекцію медичних інструментів проводять у відповідності з режимами, наведеними у таблиці 2.

Таблиця 2. Режими дезінфекції та суміщення процесів дезінфекції і достерилізаційного очищення об'єктів розчинами засобу «ІнструБорДес» при інфекціях бактеріальної (в т.ч. туберкульозі), вірусної (в т.ч. гепатити В,С, ВІЛ) та грибкової етіології, профілактичної дезінфекції)

Об'єкт знезараження

Концентрація розчину (за препаратом),%

Експозиція (хв.)

Спосіб застосування

Вироби медичного призначення (включаючи хірургічні, стоматологічні в т.ч. обертові та інші медичні інструменти)

3,0

2,0

1,0

15

30

60

Занурення

Гнучкі та жорсткі ендоскопи та інструменти до них

3,0

2,0

1,0

15

30

60

Занурення

Посуд аптечний, лабораторний для клінічних, бактеріологічних, вірусологічних та інших лабораторій

3,0

2,0

1,0

15

30

60

Занурення

Вироби із металу, гуми, пластмас для проведення косметологічних, перукарських маніпуляцій, манікюру, педикюру тощо

3,0

2,0

1,0

15

30

60

Занурення

 

Таблиця 3. Режими дезінфекції, суміщеної із достерилізаційним очищенням, виробів медичного призначення (включаючи гнучкі і жорсткі ендоскопи та інструменти до них, хірургічні, стоматологічні інструменти тощо) розчинами засобу «ІнструБорДес».

Етапи обробки

Концентрація розчину, % (за препаратом)

Температура розчину, °С

Експозиція, хв.

Замочування виробів, при повному зануренні в робочий розчин і заповненні ним порожнин і каналів:

 

 

Не регламентується

 

 

 

 

- при бактеріальних інфекціях, у т.ч. при туберкульозі, збудниках внутрішньолікарняних інфекцій, вірусних інфекціях, дерматомікозах, пліснявих грибках та кандидозах;

 

 

 

1,0

60

2,0

30

3,0

15

Миття кожного виробу у тому ж розчині, де здійснювалось замочування, за допомогою йоржа або щітки, виробів із гуми та пластмас (в тому числі ендоскопи) - за допомогою ватно-марлевого тампону або тканинної серветки, каналів - за допомогою шприца:

- вироби простої конфігурації без замкових частин, каналів, порожнин;

- вироби, які мають замкові частини, канали і порожнини;

- гнучкі і жорсткі ендоскопи та інструменти до них

 

 

 

у розчинах відповідної концентрації

 

 

 

Не регламентується

 

 

 

 

 

0,5

 

1,0

 

2,0-3,0

Обполіскування проточною водою (замкові частини, канали і порожнини виробів - за допомогою шприца або електровідсмоктувача)

 

Не нормується

 

3,0-5,0

Обполіскування дистильованою водою (каналів - за допомогою шприца або електровідсмоктувача)

Не нормується

0,5-1,0

 

4. ЗАСТЕРЕЖНІ ЗАХОДИ ПРИ РОБОТІ ІЗ ЗАСОБОМ.

Необхідні засоби захисту шкіри, органів дихання та очей при роботі із засобом.  Роботи з концентратом засобу «ІнструБорДес» слід проводити у приміщенні з припливно-витяжною вентиляцією або в такому, що добре провітрюється, із дотриманням заходів особистої безпеки, які забезпечують захист органів дихання, шкіри та очей - у захисному одязі (халат, шапочка, гумові рукавички), у захисних окулярах типу ПО-2, ПО-3 або моноблок.

Загальні застереження при роботі із засобом. До роботи із засобом «ІнструБорДес» не допускають осіб молодше 18 років та осіб з алергічними захворюваннями. Забороняється вживати їжу, палити під час виконання робіт з дезінфекції. При проведенні робіт з дезінфекції слід запобігати розбризкування та попадання засобу в очі та на шкіру. Після закінчення роботи обличчя та руки потрібно вимити водою з милом.

Застережні заходи при приготуванні робочих розчинів. Роботи з концентратом при виготовленні робочих розчинів потрібно виконувати з дотриманням заходів особистої безпеки, які забезпечують захист органів дихання, шкіри та очей - у захисному одязі (халат, шапочка, фартух з прогумованої тканини, гумові рукавички), у захисних окулярах типу ПО-2, ПО-3 чи моноблок.

Застережні заходи в умовах застосування засобу для обробки окремих об'єктів. Персонал, що проводить роботи з дезінфекції, повинен дотримуватись заходів особистої безпеки, які забезпечують захист шкіри та очей, використовуючи захисний одяг (халат, шапочка, фартух, гумові рукавички), захисні окуляри або екран.

Місткості для дезінфекції медичних інструментів повинні бути щільно закриті кришками. Слід уникати розбризкування засобу. До роботи з дезінфекційним засобом тимчасово не допускаються особи, що мають ушкодження шкіри у вигляді подряпин, ран та подразнення на відкритих частинах тіла, які доступні для дії дезінфекційних засобів або їх робочих розчинів.

Методи утилізації засобу. Відпрацьовані робочі розчини засобу після розведення водою зливають у каналізаційну систему. Засіб з вичерпаним терміном придатності або некондиційний, внаслідок порушення умов зберігання, підлягає поверненню на підприємство-виробник для переробки.

Пролитий засіб збирають піском або іншим негорючим матеріалом, що добре поглинає рідину. Після збору поверхні вимити водою та насухо протерти. Тверді відходи необхідно помістити в контейнер та видалити з робочої зони для утилізації. При випадковому розливанні засобу роботи з прибирання необхідно виконувати з дотриманням вимог особистої безпеки, які забезпечують захист органів дихання, шкіри та очей - у спецодязі (халат, шапочка, фартух з прогумованої тканини) за ГОСТ 12.1.103, гумових рукавицях за ГОСТ 20010, захисних окулярах типу ПО-2, ПО-3 чи моноблок згідно ГОСТ 12.4.013, респіраторах типу РПГ-67 чи РУ-60 М з патроном марки А. При контакті з відходами необхідно виконувати правила роботи з небезпечними хімічними відходами; утилізувати згідно з правилами закладу та місцевого законодавства.

5. ОЗНАКИ ГОСТРОГО ОТРУЄННЯ. ЗАХОДИ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ОТРУЄННІ.

Ознаки гострого отруєння. За умови порушення заходів безпеки при роботі із засобом можливе подразнення слизових оболонок очей (різь, сльозотеча) та верхніх дихальних шляхів (подразнення у горлі, кашель, виділення з носа), почервоніння та свербіж шкіри, може бути головний біль.

Заходи першої допомоги при гострому (респіраторному) отруєнні засобом. При ураженнях дихальних шляхів потрібно вивести потерпілого на свіже повітря або у добре провітрюване приміщення, звільнити від тісного одягу, забезпечити спокій. Ротову та носову порожнини промивають питною водою. Необхідно звернутись до лікаря.

Заходи першої допомоги при попаданні засобу в очі. При випадковому потраплянні засобу в очі потрібно промити їх великою кількістю проточної питної води протягом 10-15 хв. та звернутись до лікаря.

Заходи першої допомоги при попаданні засобу на шкіру. При випадковому потраплянні засобу на шкіру потрібно промити уражену ділянку шкіри проточною водою. За необхідності звернутись до лікаря. При потраплянні засобу на робочий одяг потрібно зняти його, а ділянку шкіри під одягом ретельно промити проточною холодною водою, забруднений одяг випрати перед повторним застосуванням.

Заходи першої допомоги при попаданні засобу в шлунок. Засіб небезпечний при проковтуванні! Необхідно уникати попадання засобу до шлунку. При випадковому потраплянні засобу в шлунок необхідно дати випити потерпілому кілька склянок води, не викликати блювання. Необхідно негайно звернутись до лікаря.

6. ПАКУВАННЯ. ТРАНСПОРТУВАННЯ. ЗБЕРІГАННЯ.

Пакування засобу. Засіб «ІнструБорДес» упаковують у полімерні каністри різної ємності від 10,0 мл до 30,0 л та іншої ємності.

Умови транспортування засобу. Транспортування засобу здійснюють в упаковці виробника автомобільним чи залізничним транспортом відповідно до правил перевезення небезпечних вантажів автомобільним та залізничним транспортом. Вимоги при транспортуванні, як до горючих та легкозаймистих рідин.

Термін та умови зберігання засобу. Гарантійний термін зберігання засобу - 3 роки з дати виробництва. «ІнструБорДес» зберігають у пакуванні виробника в критих неопалюваних складських приміщеннях, які захищені від вологи та прямих сонячних променів, при температурі від - 5 °С до +35 °С осторонь від джерел відкритого вогню та тепла відповідно до вимог ГОСТ 3885.